Každý rodič sa snaží pre svoje dieťa zabezpečiť to najlepšie – zdravie, školu, oblečenie, jedlo, výchovu a určite aj rodičov. Je jasné, že nie vždy sa to podarí podľa prestáv, lebo takto svet ani život nefunguje. Ak chcete pre vašu ratolesť zabezpečiť čo najlepšiu výchovu, z ktorej bude ťažiť v budúcnosti, skúste si pomôcť edukatívnymi hračkami.
Čo sú edukatívne hračky
Aký je váš názor – hračky pre deti by ich mali iba zabaviť, alebo aj niečo naučiť? Pretože edukatívne hračky deti zabavia a zároveň im pomáhajú s rozvojom. Už Komenský vedel, že budúcnosťou učenia je „škola hrou“. Teda že dieťa nebude mať pocit, že sa niečo učí, myslí si, že sa iba zabáva, a tak si dokáže odniesť z tejto činnosti oveľa viac ako z klasického učebného procesu. Tento trend môžete vidieť aj na našich školách, keď sa napríklad niektoré hodiny odučia za pomoci interaktívnej tabule.
Ako pomáhajú
V zásade edukatívne či interaktívne hračky pomáhajú deťom s rozvojom ich jemnej motoriky, učia ich logicky myslieť, pracovať na sociálnych schopnostiach, rozpoznávať tvary, farby, písmená, čísla a rozvíjajú ich predstavivosť. Záleží to od toho, pre akú interaktívnu hračku sa rozhodnete. Medzi obľúbené edukatívne hračky pre deti vo veku od 4 rokov patria napríklad puzzle. Tie rozvíjajú ich predstavivosť, motorické schopnosti, učia ich trpezlivosti a aj logicky rozmýšľať.
Ako ich vybrať
Neexistuje univerzálny návod, podľa ktorého by ste mali vyberať edukatívne hračky pre deti. Veľa ovplyvní aj to, či kupujete hračku pre dievčatá alebo pre chlapca. Samozrejme, že existujú aj „unisex“ hračky, ktoré vám výber uľahčia. Určite by ste nemali hračku kupovať deťom len preto, že ste po nej v mladosti túžili vy a páči sa vám. Ako rozumný kompromis sa javí dať ratolesti možnosť, nech si vyberie tri hračky, ktoré chce najviac, a vy ako sponzor rozhodnete o tom, ktorú z tejto trojice dieťaťu kúpite. Určite sa pozerajte aj na visačky, kde je vekové odporúčanie. Nie je tam iba pro forma, hračkárske firmy spolupracujú so špičkovými psychológmi, ktorí presne dokážu určiť vek dieťaťa, pre ktoré je hračka určená.
Text: PR, fotografia v článku – zdroj hrackarstvo.eu