Riziká opaľovania sa v tehotenstve

Opálená pokožka bola a vlastne stále ešte je považovaná za prejav zdravia, sviežosti a vitality. Nie je to však celkom pravdivá domnienka. A čo opaľovanie počas tehotenstva? Ak sa to so slniečkom preženie, môže dôjsť k naozaj vážnym problémom, ktoré ohrozia zdravie ešte nenarodeného plodu.

Riziká opaľovania sa v tehotenstve
Riziká opaľovania sa v tehotenstve (Foto: PR)

Pravidelné a nadmerné opaľovanie môže vyvolať popáleniny na koži a rokmi výrazne prispieva k predčasnému starnutiu a strate elasticity kože. Tehotenstvo však opaľovaniu dodáva úplne iný rozmer.

Životunebezpečné zvýšenie teploty

Vystavenie sa slnku môže spôsobiť zvýšenie teploty tehotnej ženy. To prispieva k rýchlejšej dehydratácii a tá, ako je známe, môže viesť k príznakom predčasného pôrodu. Tie zase môžu zvýšiť teplotu ešte nenarodeného plodu. Ak teplota priveľmi stúpne a prehriatie trvá dostatočne dlho, môže dôjsť až k poškodeniu mozgu dieťatka.

Nepríjemná škvrna na tvári

Vplyvom hormónov, najmä estrogénu, a nadmerného vystavovania sa UV žiareniu sa tiež zvyšuje riziko vzniku žltohnedej kožnej škvrny zvanej chloasma či melasma. Škvrna sa zvyčajne objavuje na čele a v okolí nosa a po tehotenstve môže, no nemusí ustúpiť. Netreba zabúdať ani na fakt, že nadmerné slnenie sa mnohokrát vedie k spáleninám kože, čo významne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Význam ochrany pokožky pred slnkom rozhodne netreba podceňovať.

Riziká opaľovania sa v tehotenstve
Riziká opaľovania sa v tehotenstve (Foto: PR)

Soláriá ako odpoveď na bezpečné opaľovanie?

Pravdou je, že soláriá znižujú riziko prehriatia organizmu na minimum. Napriek tomu ale nedokážu rovnako minimalizovať aj ďalšie riziká spojené s opaľovaním. Soláriá pracujú s ultrafialovým žiarením typu A a to, ako vieme, napomáha rýchlejšiemu starnutiu pokožky. No a pokožka, ktorá nie je elastická a v kondícii, má zase vyššiu tendenciu k bujneniu rakovinotvorných buniek.

Som tehotná a rada by som sa opálila – čo má teda robiť?

Veľmi dôležité je pochopiť riziká a prijať preventívne opatrenia. Ego a osobné záujmy skrátka musia ísť bokom, veď môže byť ohrozený život ešte nenarodeného dieťatka. Prechádzkam po vonku sa určite nevyhýbajte, cielené opaľovanie však určite vopred prekonzultujte s vašim lekárom. Vo všeobecnosti sa však odporúča vyvarovať sa pobytu vonku v čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, čo v lete býva zhruba od 10 do 16 hodiny.

Riziká opaľovania sa v tehotenstve
Riziká opaľovania sa v tehotenstve (Foto: PR)

Dôležitý je tiež pitný režim a dermatologicky overená kozmetika na opaľovanie, ktorá neuškodí budúcej mamičke ani jej potomkovi. Čo sa týka oblečenia, za veľmi vhodné sa považuje nosenie ľahkého a voľného oblečenia a pokrývok hlavy. Skvelé sú veľké klobúky a okuliare – takto ochránite aj najcitlivejšie oblasti tváre a okolia očí a uší.

Text:PR