Počas covidového obdobia sme si mnohí zvykli na dovolenky na Slovensku. Ani toto leto nie je nutné tráviť v zahraničí. Severný Spiš a Pieniny ponúkajú zákutia o ktorých ste možno ešte nepočuli. Čo vidieť a zažiť v Pieninách?
Prírodné atrakcie, ktoré pritiahnu pozornosť
Nie každý pozná travertínové jazierko, tj. hlboký okrúhly kráter, vo Vyšných Ružbachoch. „Voda v kráteri pochádza nezamrzne počas celého roka,“ prezradil Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ OOCR Severný Spiš – Pieniny. Oficiálne sa v ňom však kúpať nemôžete. Fotky odtiaľ ale budú originálne. Vyšné Ružbachy sú však známe aj jedným z najstarších medzinárodných sochárskych sympózií v Európe, kde diela vznikali priamo na mieste.
Odfotiť sa môžete aj v Chmeľnici, tam sa svojou krásou pýši prírodný kamenný výtvor – skalná ihla, ktorá meria okolo 12 metrov. Za chránenú pamiatku bola vyhlásená v roku 1989 a podlieha 4. stupňu ochrany. Známa je tiež pod názvom „Čertova skala“, ktorá je spojená s legendou o postavení Ľubovnianskeho hradu – o šľachticovi Ľubovenskom a čertovi.
Stará Ľubovňa rovnako láka turistov a neradno ju obísť. V 80-tych rokoch 20. storočia tu vytvoril akademický sochár Štefan Kovaľ jedinečnú fontánu so súsoším troch žien sediacich na podstavcoch kvádrového tvaru. Prvá z nich drží v náručí knihy, druhá má ruky položené na hrudi a tretia náručie otvorené. Tieto tri monolity tvoriace jeden harmonický celok symbolizujú poéziu, vrchovinu a domovinu.
Ak pri svojich potulkách nevynechávate návštevu kostolov, zastávku si spravte v Kostole svätého Mikuláša, ktorý možno nájsť priamo v centre kráľovského mesta. Obísť nemožno ani jeden z meštianskych domov na Námestí sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, nazývaný aj ako mestský palác. „Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá má zachovanú autentickú dispozíciu s pôvodným klenbovým systémom, mimoriadne hodnotné architektonické, výtvarné a remeselné prvky,“ dodáva na záver Jakub Ondrej. Na návštevu Spiša jeden deň iste nestačí.
Komerčný článok